Národní park Grand Canyon: Víc než jen kaňon a pěší turismus

Co takhle pro jednou zapomenou na moderní svět? Odhodit telefon a užít si pohled na krásnou přírodu? Ten nabízí národní park Grand Canyon v USA. Místo, kde můžete zapomenou na každodenní shon.

5 milionů let práce

Grand Canyon patří mezi nejznámější přírodní památky na celém světě. A není divu. V Národním parku vás čeká unikátní pohled, který nikde jinde neuvidíte. Více než 445 kilometrů dlouhý kaňon modelovala řeka Colorado pět až šest milionů let. Na ten se můžete podívat z jednoho z výhledů. Turisté ale mají možnost vyzkoušet i celou řadu dalších aktivit.

Máte-li strach z výšek, k dispozici je pěší turistika po dně kaňonu. Ty trvají jeden i více dní. Nejsou však oficiálními představiteli parku doporučovány kvůli velkým vzdálenostem, během jejichž překonávání může dojít k přehřátí organismu. Dno můžete projet i na hřbetu muly či na výletních lodích. Holdujete-li raftingu, za drobný poplatek si řeku můžete sjet sami.

Památka na celý život

V jižní části se nachází historická vesnička z první poloviny 20. století. Vybudována byla zejména pro účely železnice. Zdejší vlakové nádraží tak můžete využít jako výchozí bod k procházce zdejších památek. Nebo se vydejte na východ a prohlédněte si muzeum geologie. Právě tam se dozvíte podrobné informace o vzniku kaňonu. Uvnitř se ale nachází řada dalších expozicí, které potěší nejen milovníky geologie.

Národní park Grand Canyon byl přizpůsoben zejména pro pěší turismus. V jižní části tak naleznete tzv. Zelenou stezku (Greenway trail), díky níž se projdete po pevné cestě a prohlédnete si přírodní úkazy. Navíc vás zavede přímo do centra, kde můžete nakoupit běžné potřeby a jídlo, zajít si na kávu nebo pořídit věci na památku. Je možné přijet i autem, protože zde naleznete potřebné zázemí včetně parkoviště.

5 méně známých atrakcí, které můžete navštívit v Paříži

Ať už patříte mezi příznivce historie, nebo milovníky dobrého jídla a pití, do Paříže se vyplatí vyrazit. Stačí mít chuť prozkoumávat nové věci. Proto vám v tomto článku ukážeme zajímavé atrakce v Paříži.

Katakomby

Chcete prožít strašidelný zážitek? Tak potom vyrazte do podzemních katakomb. Tři kilometry dlouhý komplex nabízí podívanou pro otrlé. Nachází se tu totiž více než šest milionů kosterních pozůstatků. Řada z nich pochází ještě z dob Velké francouzské revoluce. K vidění jsou i kosti slavných osobností jako byl Maximilien Robespierre i útvary vytvořené z lidských lebek.

Maulin Rouge

Pohled na lidské kosti je pro vás nepředstavitelný? Tak se vyrazte pobavit do kabaretu! Za svých 120 let existence přivítal řadu hvězd ze showbyznysu. A skvělou zábavu zajistí i turistům. Těšit se můžete na dvouhodinovou choreografii více než 60 tanečníků a podívanou, na kterou do konce života nezapomenete.

Jardin des Tuileries

Kus zeleně uprostřed historického města. Kořeny tohoto parku sahají až do 16. století. K jeho rozšíření a větší popularizaci ale došlo až v 19. století. Dopomohl k tomu požár zdejšího zámku. Park zdobí řada soch. A nejen historických. Doplněna byla i moderní díla. A co je nejlepší, za vstup nemusíte platit ani korunu.

Marché des Enfants Rouges

Pokud vám zbydou nějaké peníze, vyplatí se vyrazit do Marché des Enfants Rouges. Na trh s jídlem, který byl otevřen v roce 2000. Najdete tu rozličné pokrmy nejen z místní kuchyně, ale také té zahraniční. Pochutnáte si na afrických, italských i japonských specialitách. Na tomto místě zaplníte svůj břich, ale vyprázdníte peněženku.

Fondation Louis Vuitton

Jakmile se nabažíte historie a dobrého jídla, vyrazte na prohlídku moderního umění. Už samotná stavba budí pozornost. Uvnitř se nachází populární světová díla. Nabídka se ale často liší. Záleží tedy jen na vás, kterou sezónní výstavu stihnete.

Dvoumetrový pes, gang plný starých lidí a další úchvatné rekordy

Podat životní výkon a zapsat se mezi rekordmany. To je sen nejen sportovců. Pro to, abyste se mezi ně zapsali, mnohdy nemusíte vyvíjet takové úsilí. Stačí mít štěstí, smůlu, nebo jasný plán a cíl. Více v článku.

Nejstarší kriminální gang

Pokušení ke zločinu se nevyhýbá ani starším obyvatelům. V roce 2009 se o tom přesvědčili britští kriminalisté, když rozbili organizovanou skupinu podvodníků. Ti se zaměřovali na tisk falešných peněz, kterému se věnovali na plný úvazek. Také aby ne. Produkce každého člena během jedné hodiny totiž vystoupala až na 800 liber za hodinu. To by nebylo až takové překvapení. Zajímavější byl věk těchto zločinců. Jeho průměr se totiž zastavil na čísle 57. Nejstaršímu členovi pak bylo 83 let.

Nejvyšší pes na světě

Toto privilegium si pro sebe uzmul pes, kterému jeho majitelé říkali Zeus. Když stál na čtyřech nohou, měřil 1,12 metrů. Postavil-li se na zadní, jeho výška činila 2,2 metrů. To je pro představu více než třetina výšky průměrné žirafy.

Nejtěžší cibule

Nenávist k cibuli u některých lidí nikdy nevymizí. Patříte-li mezi ně i vy, tento odstavec přeskočte. Podíváme se v něm totiž na největší cibuli, kterou kdy kdo vypěstoval. Ta vážila neuvěřitelných 8,5 kilogramů. Její obvod činil 81 centimetrů. Vypěstovat tento unikát stálo spoustu úsilí. Zabralo to celý rok práce v podobě péče o dostatečnou hydrataci a vhodné hnojivo.

Nejstarší člověk na světě

Lék na dlouhověkost hledá každý. A Jeanne Calment jej našla. Dožila se totiž 122 let 164 dní. Narodila se v roce 1875 a vedla aktivní život. Ještě ve sto letech ráda jezdila na kole, ve 114 si dokonce zahrála sebe samou ve filmu Vincent & Me. Svěřila se také se svým klíčem k dlouhověkosti. Podle jejích slov jí k ní dopomohla čokoláda a olivový olej.

Velká pyramida v Gíze byla nepřehlédnutelná z vesmíru

Velká pyramida v Gíze do dnešních dní budí respekt a obdiv. Téměř 4,5 tisíce let stará stavba neustále udivuje celý svět svou velikostí i tvarem. Pojďme si tedy o tomto divu světa něco říct.

Zpátky v čase

Starověké civilizace byly úchvatné. Dodnes nás překvapuje, co s omezenými zdroji vlastně dokázali vytvořit. Ať už jde o Řecko, které dalo světu demokracii a řadu nádherných památek, Řím a jeho moderní pojetí světa, či bájnou Atlantidu. V tomto článku se ale zaměříme na výtvor ze všech nejpozoruhodnější – Chufuovu pyramidu.

Jde o největší pyramidu v Egyptě. O objekt, o němž si jen těžko dokážeme představit, že bychom ho mohli postavit v dnešní době. O to úchvatnější je fakt, že vznikla už před více než čtyřmi tisíci lety. V době, kdy tehdejší civilizace neměly k dispozici takové možnosti. Přesto tento projekt dokázali zrealizovat takovým způsobem, že bere dech do dnešních dní.

Mimozemská pomoc?

Proto okolo pyramid kolují fámy. Konspirační teorie dokonce mluví o tom, že šlo o společný projekt mimozemšťanů a lidského pokolení. Jeden později vládnoucích faraonů, Achnaton, je dodnes dokonce považován za mimozemského faraona. Tuto teorii navíc podporuje fakt, že v dobách své největší slávy byla viditelná z vesmíru. Za 4,5 tisíce let ale objekt zchátral a základní stavební kameny ztratily svoje dřívější schopnosti.

Jako hlavní stavební materiál totiž posloužily vápencové bloky. Tisíce kvalifikovaných řemeslníků je opracovávaly do podoby, která je moderním turistům skryta. Vápencový blok byl zářivý a odrážel paprsky takovým způsobem, že jej nebylo možné přehlédnout ani z vesmíru. Tyto bloky pak další pracovníci umisťovali na předem určená místa pomocí ramp a lan. Během dvaceti let tak vznikla stavba, nad kterou se pozastavujeme do dnešních dní.

Nejoblíbenější vagína světa

Snem každého výrobce je získat pro sebe většinu trhu. Ve většině oborů toto není v podstatě možné. Ale dosáhnout toho lze. Např. český trh aut. Nejvíce má Škoda, ale zdaleka to není polovina. Ještě těžší je získat majoritu celosvětově. Daří se to hlavně v online. Např. google, facebook, youtube. Ve světě fyzických produktů toho snad nikdo nedosáhl. A nejvyšší level je dosáhnout většiny trhu s jedním typem produktu. A to se podařilo právě výrobci umělých vagín Fleshlight s jejich nejprodávanější vagínou Fleshlight STU (Stamina Training Unit).

Umělé vagíny (odkaz vede na žebříček top vagín) jsou nejvíce rostoucím oborem erotických pomůcek. Pro muže je velmi snadné vytáhnout předmět ve tvaru baterky z šuplíku. Stříknout trochu lubrikačního gelu a pustit si oblíbenou postelovou scénu. Uspokojení je téměř stejné jako ve skutečné ženské vagíně. I to teplo se dá, když vagínu před použitím nahřejete v teplé vodě.

umělá vagína Fleshlight STU bestseller mezi vagínami
umělá vagína Fleshlight STU bestseller mezi vagínami

Masturbátor Fleshlight STU je nejvíce prodávanou masturbační pomůckou. Podíl tohoto samotné produktu dosahuje téměř 50% a dalších 20% z trhu mají ostatní produkty značky Fleshlight. Zbytek jsou menší značky (např. Boom), které ale prodávají i jiné pomůcky. Počet prodaných kusů se blíží 100 miliónům. To je velmi vysoké číslo. Jako každá úspěšná značka splňuje Fleshlight několik základních podmínek úspěchu.
1. Produkty jsou vyrobeny v top kvalitě. Nelze nalézt lépe vyrobené vagíny a lepší materiál
2. Vstřícná cena, ale ne nejlevnější. Masturbátor si může finančně dovolit každý muž. Zároveň ale nejde o nejlevnější výrobek na trhu. Naopak se řadí k těm dražším.
3. Dokonalé balení. Nejen samotný produkt, ale i obal je navržen do všech detailů. Rozbalování je velmi příjemným zážitkem. Obal je dostatečně velký a pohodlně do něj hračku zase schováte.
4. Omezená produktová řada. Počet produktů je tlačen na minimum, tak aby zákazník měl z čeho vybírat, ale zároveň neztrávil moc času přemýšlením. V podstatě jsou v nabídce pět typů vagín (klasika STU, vagína s vibrací, pusa, zadeček, vagíny známých pornohvězd). Podobně funguje například Apple.
5. Diskrétní vzhled. Může se stát, že po akci zapomenete vaši fleshlightku ležet na nočním stolku. Co kdyby ji zahlédla nějaká návštěva. Pravděpodobně se nic nestane. Kryt je podobný baterce na svícení a nikoho nenapadne co to je. Samozřejmě kromě těch, kteří produkt doma mají také. A ti budou bud mlčet nebo se společně zasmějete.

Zkuste se sami také zamyslet nad produktem, který sám za sebe sebere vysoký podíl na trhu. Schválně jestli na nějaký přijdete.

Sir Nicholas Winton

V historii najdeme řadu odvážných skutků. Mnoho z nich se odehrálo ve válečném období, kdy o nebezpečí nebyla nouze a řada lidí riskovala své životy, aby pomohla ostatním. Jedním z těchto hrdinů se stal i Nicholas Winton, který pomohl zachránit životy několika stovek dětí.

Wintonův původ
Nicholas Winton se narodil v německo-židovské rodině, ale od útlého věku vyrůstal v Británii. V dospělosti začal pracovat jako bankéř, a jeho práce ho zaváděla do různých koutů Evropy.

Winton se do záchrany dětí pustil koncem roku 1938. Pracoval převážně z Londýna, vyhledával dětem z ohrožených židovských rodin náhradní rodiny v Británii, vyřizoval dokumenty ohledně adopce a pomáhal organizovat transporty. První transport dětí proběhl již v březnu 1939, poslední úspěšný transport se pak uskutečnil druhého srpna 1939. Prvního září byl vypraven další transport, ale dětem z něj se již nepodařilo dostat do Británie. Válka vypukla a transport byl na hranicích zastaven. Wintonovi a jeho spolupracovníkům se celkem podařilo zachránit 669 dětí.

Dlouholeté tajemství
Nicholas Winton o své válečné činnosti dlouho mlčel. Pravda vyšla najevo až v roce 1988, kdy Wintonova manželka náhodou nalezla seznamy dětí a další dokumenty schované v jejich domě na půdě. Dané informace předala historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání Wintona s tehdy již dávno dospělými zachráněnými dětmi.
Wintonův čin ještě více vzešel ve známost díky filmu Všichni moji blízcí (1999) režiséra Mateje Mináče. Mináč se k Wintonovi později vrátil v dokumentu Síla lidskosti – Nicholas Winton (2002) a do třetice snímkem Nickyho rodina (2011).

Winton získal řadu ocenění, byl navržen na Nobelovu cenu za mír a královna Alžběta II. ho povýšila do rytířského stavu. Nicholas Winton sám se ke svému činu vyjádřil následovně: Jen jsem viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co jsem mohl, abych pomohl. Winton se dožil krásného věku sto šesti let.

Přeplavání kanálu La Manche

Překonávání rekordů je přímo spojené s překonáváním nebezpečí. A i když nejste jediný, kdo dosáhl něčeho výjimečného, to vás čin nikterak neumenšuje. Během řady let se našla spousta plavců, kteří se pokusili překonat kanál La Manche oddělující Velkou Británii od pevninské Evropy. Někteří uspěli, jiným jejich snaha nevyšla. V tomto článku se podíváme na několik z těch, kterým se to povedlo.

Matthew Webb
Matthew Webb drží prvenství v překonání kanálu La Manche. Povedlo se mu to již v roce 1875. Později bohužel zemřel, když zkoušel plavat poblíž Niagarských vodopádů.

Gertrude Ederle
Úplně první ženou, která kanál La Manche přeplavala, se stala americká plavkyně Gertrude Ederle. Šlo o její druhý pokus. Napoprvé jí to nevyšlo, ale napodruhé v roce 1926 uspěla. Což jenom dokazuje, že když se něco ihned nepovede, neměl by se člověk vzdávat. V její snaze ji podporovaly noviny New York Times a Chicago Tribune. V tehdejší době nešlo o nic výjimečného a pokusy některých plavců rovněž sponzorovaly americké noviny. V době přeplavání jí navíc bylo pouhých devatenáct let.

Trent Grimsey
Australan Trent Grimsey drží rekord za nejrychlejší přeplavání kanálu La Manche. V roce 2012 se mu to povedlo za šest hodin a padesát pět minut.

Antonio Abertondo
Antonio Abertondo pochází z Argentiny a jako takový je pravděpodobně zvyklý na teplejší podnebí. Ani to mu však nezabránilo v tom, aby zvládl kanál La Manche bez přestávky v roce 1961 přeplavat tam a zase zpátky. Celkem mu to zabralo čtyřicet tři hodin.

Alison Streeter
Alison Streeter se podle všeho rozhodla, že jedno přeplavání kanálu La Manche je pro troškaře. Dodnes tak drží rekord za nejvíce přeplavání kanálu – vydala se přes něj celkem čtyřicet tři krát!

Thomas Gregory
Thomas Gregory se stal nejmladším plavcem přes kanál La Manche. V roce 1988, kdy svůj odvážný kousek podnikl, mu bylo pouhých jedenáct let. Dneska by již ve stejném věku nedostal obdobnou šanci – později byl pro přeplavání kanálu zaveden minimální věkový limit šestnáct let.

Otto Thaning
Zato Otto Thaning zvládl kanál přeplavat i ve svých sedmdesáti třech letech. To už si zaslouží úctu! Thaningovi se obdobně bravurný čin povedl poměrně nedávno, v roce 2014.

Nejpodivnější americké rekordy

Amerika je země zázraků, říkává se občas. Když dojde na překonávání světových rekordů, rozhodně to platí. V některých amerických státech došlo k vytvoření rekordů, nad nimiž pak zůstává rozum stát. Však posuďte sami.

Alabama: První člověk zraněný meteoritem
Věděli jste, že můžete vytvořit rekord, když na vás spadne meteorit? Ann Hodgesová to netušila, dokud jí v roce 1954 do domu jeden opravdu nespadl. Naštěstí to přežila jen s modřinami.

Arizona: Nejvíce selfíček pořízených za hodinu
Focení selfíček je oblíbené obzvlášť mezi mladými lidmi. Jen málokdo z nich by ale dosáhl stejného tempa jako sportovec Patrick Peterson, který během hodiny zvládl pořídit tisíc čtyři sta čtyřicet devět fotografií sebe i svých fanoušků.

Colorado: Setkání nejvíce lidí převlečených za gorily
Když se nudíte, převlečte se za gorilu a uspořádejte sraz s obdobně oblečenými lidmi. V Coloradu se během běhu v rámci akce ‘The Denver Gorilla Run’ objevilo celkem tisíc šedesát jedna lidských goril.

Delaware: Nejstarší člověk, který přejel Ameriku na kole
I ve starším věku je možné udržovat se aktivní. Bývalá učitelka Lynnea Salvová dokázala pravdivost tohoto tvrzení, když v roce 2016 ve věku šedesáti sedmi let přejela celou Ameriku na kole.

Michigan: Kočka s nejdelším ocasem
Rovněž zvířátka překonávají rekordy. Kocour se vskutku královským jménem Cygnus Regulus Powers vytvořil rekord díky svému ocasu dlouhému přes čtyřicet čtyři centimetrů.

New Jersey: Nejvíce Rubikových kostek složených pod vodou
Většina lidí se pod vodou soustředí na to, aby se neutopili. Ne však Anthony Brooks, který během svého rekordního pobytu pod vodou zvládl složit pět Rubikových kostek.

Jižní Karolína: Nejvíce motýlků zavázaných současně
Celkem osm set dvacet tři lidí si v roce 2014 uvázalo motýlky současně. Pak už jim nejspíš jen zbývalo vyrazit do společnosti, aby svůj nově nabytý rekord také patřičně oslavili.

Nejodvážnější lidé historie

Odvaha se jen těžko měří. Pro každého člověka spočívá v něčem jiném, a to co se pro jednoho jeví být jednoduchým, pro druhého představuje obrovskou překážku. Přesto v lidských dějinách najdeme řadu jedinců, kteří se nebáli postavit za to, v co věřili a co považovali za správné.

William Tyndale
Tyndale se zasloužil o překlad Bible z latiny do angličtiny. Zastával názor, že každý člověk by měl mít právo si Bibli přečíst ve svém rodném jazyce. Později byl zatčen a popraven.

Thomas Jefferson
Třetí americký prezident Thomas Jefferson je rovněž jedním z autorů Deklarace nezávislosti. Ať už si o současné podobě a politickém klimatu Spojených států amerických myslíte cokoliv, zásluhy na utváření USA Jeffersonovi nelze upřít.

Abraham Lincoln
Další významný americký státník a pozdější prezident Abraham Lincoln se výrazně zasadil v boji proti otroctví. Do dnešního dne patří k nejmilovanějším americkým prezidentům. Jako mnoho bojovníků za práva lidí, i jeho život byl předčasně ukončen (v tomto případě zastřelením).

Emmeline Pankhurst
Britka Emmeline Pankhurst bojovala za práva žen v Británii v době, kdy se tato snaha jevila takřka marnou. Pankhurst se stala tváří hnutí sufražetek, usilovala o to získat pro ženy volební právo a stejně jako více jmenovaných z tohoto článku se kvůli svým aktivitám ocitla ve vězení.

Mahátma Gándhí
Gandhi vedl hnutí za nezávislost Indie na Velké Británii. Navzdory závažnosti tohoto cíle se Gandhiho hnutí neuchylovalo k násilí. Gandhi byl kvůli svým postojům několikrát opakovaně uvězněn, ale přesto se jich nevzdal.

Veřejně vystupovala proti nacismu. Byla režimem popravena.

Sophie Scholl
Německá studentka se stala součástí skupiny protestující vůči Hitlerovi a nacistické straně. Později byla za rozdávání anti-nacistických letáků zatčena a popravena.

Martin Luther King
Martin Luther King se právem stal symbolem svobody. Otevřeně bojoval za práva utlačovaných, kritizoval rasovou diskriminaci a podporoval občanskou svobodu. Jeho život uťal atentát, který byl na něj spáchán.

Nelson Mandela
Nelson Mandela bojoval proti apartheidu. Kvůli svým přesvědčením strávil dvacet let ve vězení, ale svých postojů se nevzdal. Později se stal prezidentem.

Nejbizarnější světové rekordy

Snaha překonávat ostatní, být nejlepší či dokázat to, co nikdo jiný před námi nezvládl, je lidem vrozená. Proto není divu, že se začaly zaznamenávat světové rekordy, a to v nejrůznějších oblastech. Něteré z nich jsou však opravdu podivné, a přesně na ty se dnes podíváme.

1. Nejvíce toaletních prkének rozbitých hlavou za minutu
Řekli byste, že rozbíjet toaletní prkénka vlastní hlavou je ta poslední věc, na niž by většina lidí pomyslela. Ne však Američan Kevin Shelley, který jich za minutu zvládl rozbít celkem čtyřicet šest (a nejspíš ho potom čekal pořádný bolehlav).

2. Nejvíce triček nošených najednou
Tento rekord se nedoporučuje překonávat v horkých letních dnech. Vzhledem k tomu, že nejvíce triček nošených najednou bylo dvě stě dvacet sedm, pravděpodobně byste se uvařili dřív, než byste se stačili doobléknout.

3. Největší bota
U oblečení ještě chvíli zůstaneme. Největší botu na světě by si mohlo obout hned několik lidí a ještě by v ní zbylo místo. Naleznete ji v Turecku, na délku má pět a půl metru a na výšku měří sto osmdesát tři centimetrů.

4. Nejvíce brček nacpaných do pusy
Němec Simon Elmore zvládl deset vteřin v puse udržet čtyři sta brček. Už se ale neví, jestli ještě někdy poté byl ochotný pít náboj brčkem.

5. Nejdelší nos
Tento rekord drží Mehmet Ozyurek z Turecka, jehož nos měří skoro devět centimetrů. Člověk si hned vzpomene na bájný frňákovník z pohádky Tři veteráni.

6.Nejdelší čas strávený pohřbený zaživa
Překonávání tohoto rekordu není nic pro lidi trpící klaustrofobií a slabé povahy. Tentokrát světový rekord zdolal Čech – Zdeněk Zahrádka přežil deset dnů pohřbený v rakvi bez jakéhokoliv přísunu jídla a vody. Aspoň že vzduch mu dodávali do rakve, jinak bychom se Zahrádkovo jméno dočetli spíš v nekrologu než v seznamu světových rekordů.